2025 թվականի փետրվարի 17-ին լրանում բանաստեղծ Դավիթ Հովհաննեսի ծննդյան 80-ամյակը։ Գրական ասպարեզ մտնելով 1960-ական թվականների վերջին՝ բանաստեղծն իր առաջին գիրքը հրատարակել է 1974-ին։ «Երգերի պսակ» ժողովածուին հաջորդում են երկու տասնյակ գրքեր՝ բանաստեղծական ժողովածուներ, մանկական ու թարգմանական գրքեր, հրապարակախոսություն և այլն։ Ետմահու՝ 2016 թվականին ընդամենը 71 հատ (հեղինակի կյանքի տարիների թիվը խորհրդանշող) լույս է տեսնել Դավիթ Հովհաննեսի «Փոքր Մհեր և Դավիթ Տարեգիր» պոեմը։ Այն ետանկախության շրջանի գրականության սիրելի հերոս Փոքր Մհերին ու էպոսին անդրադարձի մի ինքնատիպ դրսևորում է, որը ի տարբերություն էպոսին գրական այլ անդրադարձների բերում է Արցախյան ազատամարտի հետ կապված հարցադրումներ։
Փոքր Մհերի վերադարձը
«Նեոդյուցազնական» հեղինակային ժանրաբնութագրումը հուշում է, որ այս պոեմը էպոսի մշակում չէ, այլ այն արդիականացնելու փորձ, որը ներառելու է հեղինակի ժամանակի ու իրականության նշաններ ու մոտիվները։ Պոեմը ձոնված է 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհվածների հիշատակին և հեղինակի սահմանամբ էպոսին անդրադարձի նպատակն է՝ ««եղեռնի և երկրաշարժի միջև» ընկած ժամանակի ու տարածության միջով, քննում մեր գոյության փիլիսոփայության նախահիմքերը»։ Դիպաշարը կառուցվում է Էպոսի՝ որպես ժողովրդի կենսագրության մի կողմից և մյուս կողմնից՝ հեղինակի՝ կամ նրա կերպարի՝ Դավիթ Տարեգրի կենսագրության զուգահեռմամբ։
Պոեմի առաջին գլխում տեսնում ենք քարայրում փակված Մհերին, որն անհաղորդ է արտաքին աշխարհից եկեղ ձայներին, մինչև որ նոր ժամանակների ձայներն են նրան քարայրից դուրս բերում։ Հերոսը դուրս է գալիս և զարմանում է աշխարհի խաղաղությամբ, հողի ամրությամբ.